Kedves tagtársaink, barátaink, érdeklődök!
XIX. NÁNDORFEHÉRVÁRI EMLÉKNEPOK SZEGEDEN
Ágyúval lőttek, karddal vívtak Alsóvároson - GALÉRIA: Török János - elérhető a képre kattintva
Középkori fegyverekkel és a lovagi élettel ismerkedhettek a gyerekek szombaton Alsóvároson, ahol immár 19. alkalommal rendezték meg a Nándorfehérvári Emléknapokat. A rendezvényen játékos formában tanulhattak a gyerekek a középkorról.
19. éve ad otthont a Mátyás tér Szeged egyetlen középkori hagyományokat őrző rendezvényének, a Nándorfehérvári Emléknapoknak. Szombaton ismét lovagok töltötték meg az alsóvárosi templom környékét: az Oroszlánszív és a Hunyadiak Örökében Lovagrendek képviselői, valamint a gyulai hagyományőrzők egész napos programsorozaton bizonyították be a 14-15. századi kultúra, udvari élet és haditechnika bemutatásával, hogy nem is volt olyan sötét a középkor.
A megnyitón részt vett Mihálffy Béla országgyűlési képviselő, aki úgy fogalmazott, a rendezvénnyel egy Európa szerte ismert és tisztelt történelmi győzelem előtt hajtunk fejet. – A nándorfehérvári diadal megmutatta nekünk az összefogás erejét. Az együttes erő és a közös célba vetett hit vezetett a győzelemhez. Ez az összefogás ma is példaként szolgálhat számunkra, közösségünk számára, hogy amikor közös értékeinket és céljainkat szem előtt tartva egyesülünk, bármire képesek lehetünk – fogalmazott.
Kohári Nándor, a rendezvény megálmodója elmondta, tele vagyunk gyásznapokkal, ezért azt gondolta, a nagy győzelmekről is érdemes megemlékezni. – Emellett pedig a múltunknak ezt az időszakát szerettük volna játékos formában megismertetni az utókorral. A gyerekek felpróbálhatják a páncélt, a korhű ruhákat és láthatják az akkori fegyverek működését – sorolta. Idén egyébként ez a rendezvény adott otthont az országos buhurt bajnokság egyik állomásának is, így 16 versenyzőt is láthattak az érdeklődők egy elkerített területen.
Természetesen, a legnagyobb tömeget a fegyverbemutató vonzotta. A hagyományőrzők megmutatták, hogyan kellett egy középkori puskát betölteni, illetve lőttek is botpuskákkal, kézi ágyúval, arkebúzzal, kiságyúval, nagyágyúval és tábori mozsárágyúval is.
– Tetszett, csak nagyon hangos volt – foglalta össze élményeit Ármin. A kisfiú szüleivel Budapestről érkezett egy ismerőséhez, így talált rá a rendezvényre. A tér másik végében játékfegyverekkel harcolhattak a gyerekek. Nóra és Elza ki is használták a lehetőséget, hogy testvériesen megküzdjenek egymással. – Nem tartjuk fiús programnak – mondták határozottan. Nagyszüleik szintén örültek a harcias programnak. – Legalább elfáradnak ebéd előtt – mosolyogtak.
Akinek megtetszett a bajvívás, az akár be is szerezhette saját harci felszerelését: valószínűleg kevés rendezvényen értékesítenek olyan sok fakardot, fapajzsot, szigonyt és zászlót, mint itt. A pajzsokat egyébként helyben akár meg is lehetett festeni, így mindenki saját címert is gyárthatott egyből magának.
A program délutáni felében volt még hastáncbemutató és középkori táncház is, a napot pedig tűzshow-val zárták.
Forrás: Délmagyar
Szerző:
Fotó: Török János
Médiamegjelenések:
https://szegedma.hu/szeged/2024/07/javaban-zajlik-a-nandorfehervar-emleknap
https://www.facebook.com/szegedizer?ref=embed_video
A rendezvény támogatója a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.